Ogród skalny cz.1

ogrody, ogród, skały, skalniaki, ogrody skalneOgrody, które mają być zaaranżowane w stylu wiejskim, charakteryzują się dużym zróżnicowaniem roślin i kamieni. Takie zestawienie tych elementów pozwala stworzyć wiele przepięknych kompozycji i rozwiązań, które stworzą z naszego ogrodu skalny raj. Taki zielony zakątek będzie bardzo naturalistyczny, powiązany z naturą. Stanie się miejscem, w którym się wyciszymy i będziemy obcować z naturą. Ten artykuł nie będzie poświęcony skalniakom, które są namiastka prawdziwych skalnych ogrodów. Będziemy tu opisywać ogrody, które w całości zostały urządzone w skalnym stylu. A jest co omawiać, dlatego bo w styl wiejski to wiele możliwości i urozmaiceń. Sprawia one, że nasz ogród stanie się wyjątkowy, będzie zachwycać przez cały rok.

Jeżeli już postanowiliśmy stworzyć ogrody skalne, na początku musimy stworzyć projekt. Jest od podstawą dobrze zaaranżowanego ogrodu i pomoże w uniknięciu wielu niepotrzebnych błędów, które mogą w późniejszym czasie uprzykrzyć nam życie. Jeśli jesteśmy w czasie planowanie, szczególną uwagę zwróćmy na glebę (jej rodzaj), nasłonecznienie, klimat czy wilgotność powietrza. Ukształtowanie terenu to także czynnik, którego nie możemy pominąć, aranżując nasze ogrody.

Zaczynając aranżować ogrody w wiejskim stylu, starajmy wykorzystać maksymalnie to, co zastaniemy na miejscu. wykorzystujemy wzniesienia i wcześniej wykopany doły, wielkie kamienie i zbiorniki wodne. Wszystko przydać się może i może zostać wykorzystane w projekcie. Dzięki nim ogrody nie będą monotonne, a oryginalne.

Ogrody skalne potrzebują dużo światła, wiec odradzamy zakładanie ich w miejscach ciemnych bądź ocienionych wysokimi krzakami albo drzewami. Jednakże fajnym pomysłem jest otoczenie naszego skalnego zakątka drzewami, co nada mu przytulny charakter. Najodpowiedniejszym miejscem do założenia ogrodu skalnego są słoneczne skarby, gdzie rośliny skąpane są w słońcu, który zapewnia bardzo dobre warunki rozwoju.

Dalszą część artykułu będzie opublikowana w kolejnym poście ? ?Ogrody skalne cz.2?

This entry was posted in Architektura krajobrazu, Ogrody, Porady, Style aranżacji ogrodów and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz